Otvorený list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej

21.07.2022 Články, Facebook Články, Facebook

Vážená pani predsedníčka Európskej komisie,

pri prejavení všetkej úcty a rešpektu k práci Európskej komisie (ďalej len „EK“) musím  skonštatovať, že Správa o právnom štáte (Slovensko) z 13. júla 2022 (Rule of Law Report Slovakia) je nepríjemným dôkazom toho, ako je EK vzdialená od reálneho života v členských štátoch Európskej únii. 

EK bola za posledných osemnásť mesiacov opakovane informovaná o hrubom zneužívaní trestného práva na likvidáciu opozície, o porušovaní práv obvinených, o fabulovaní dôkazov, či o podozrivých úmrtiach obvinených vo väzbe. Správa EK  absolútne odignorovala túto realitu. Nemienim špekulovať, prečo sa tak stalo.  Nie je však možné rešpektovať takéto očividné zavádzanie medzinárodnej verejnosti o situácii na Slovensku, ktorá nemá s právnym štátom nič spoločné.

Najlepšou odpoveďou na Správu EK, ktorá je fraškou, sú verejné vyjadrenia dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave E. Burdu z 13. júla 2022 k situácii na Slovensku.  Stačí citovať toto: „Začali sa hľadať dôkazy len v neprospech obvinených, zdá sa, že dôkazy začali aj fabrikovať, umelo vytvárať...“ Situáciu otvorene prirovnáva k policajnému štátu a dodáva: „Na Slovensku sa môže stať komukoľvek čokoľvek a ja nechcem žiť v takom štáte.“ 

Ešte brutálnejším popretím správy EK je konštatovanie slovenského verejného ochrancu práv (ombudsman) M. Patakyovej z 23. marca 2022, ktorá „má za preukázané, že v dôsledku nesprávneho manažmentu poskytovania zdravotnej starostlivosti došlo k porušeniu základného práva na ochranu zdravia Ľubomíra Krivočenka.“ Obhajca Ľ. Krivočenko bol v jednej z politických káuz obvinený a vzatý do väzby, kde zomrel na Covid, lebo mu nebola poskytnutá základná starostlivosť. Vládni predstavitelia len sucho skonštatovali, že nemali pre obvineného vo väzbe pľúcnu ventiláciu, hoci v danom čase ich bolo v civilných nemocniciach na Slovensku voľných 37. O porušovaní iných práv obhajcu vo väzbe nehovoriac. Smrť bývalého prezidenta Policajného zboru SR  generála M. Lučanského vo väzbe je opradená tajomstvami a vláde sa doteraz nepodarilo vyvrátiť obrovské podozrenia.

Správa EK  pôsobí smiešne, ak je porovnaná s medializovanými informáciami o zaobchádzaní vo väzbe s ďalšou politicky obvinenou osobou – bývalou štátnou tajomníčkou Ministerstva spravodlivosti SR M. Jankovskou. Prvý kontakt s rodinou jej bol umožnený až po troch mesiacoch, za 53 dní vo väzbe (väzba trvala viac ako rok) polícia vypočula iba jedného svedka, bola vystavená hrubému nátlaku, čelí vážnym zdravotným problémom. 

Ústavný súd SR už minimálne v 17 prípadoch konštatoval porušenie ľudských práv osôb vo výkone väzby, pričom najčastejším porušovateľom je konkrétny senát Najvyššieho súdu SR a sudca, ktorý sa hlási k politike jednej z vládnych strán, dokonca bol za túto stranu nominovaný aj na funkciu generálneho prokurátora SR. 

Vážená pani predsedníčka EK,

systém hrubého zneužívania trestného práva proti opozícii kryje Úrad špeciálnej prokuratúry, na čele ktorého stojí nominant súčasnej vlády, dlhoročný politik a politický oponent súčasnej opozície. Je právoplatne odsúdený za zabitie človeka na priechode pre chodcov, má preukázateľné kontakty s najzávadnejšími osobami, nikto nespochybňuje, že podvodom získal justičnú skúšku. Ako uvádza citovaný dekan právnickej fakulty „špeciálna prokuratúra dáva na prvé miesto zatváranie ľudí.“ Tomuto úradu významne asistuje Špecializovaný trestný súd, na čele ktorého stojí predseda, ktorý po dopravnej nehode odmietol skúšku na alkohol a ktorý už predtým riadil motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu. Na čele je Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorá vyšetruje politické prípady,  je osoba podozrivá zo vzatia úplatku, to isté platí o samotnom ministrovi vnútra SR.

NAKA používa brutálne metódy práce, kedy sú dnes viacerí policajti z NAKA obvinení z vážnych zločinov zneužívania právomoci a marenia spravodlivosti. Je relevantne preukázané, že v jednom prípade policajti NAKA hovorili o tom, že zapália auto vyšetrovateľke polície, ktorá ich zločiny vyšetrovala. Je absurdné, že vláda týchto obvinených policajtov NAKA povýšila a ponechala ich v službe, kde pokračujú vo vyšetrovaní politických káuz.

NAKA a špeciálna prokuratúra pracujú so zločincami – univerzálnymi svedkami a udavačmi, ktorí vystupujú vo všetkých citlivých prípadoch, hoci sú sami obvinení z najzávažnejšej trestnej činnosti. Aby sa vyhli trestom, vymýšľajú si dôkazy a dostávajú za to obrovské výhody. Jeden z takýchto udavačov svedčí v 86 prípadoch. Udavači sú pre súčasnú vládu natoľko dôležití, že keď traja z nich mali byť zadržaní iným policajným útvarom, minister vnútra SR odsúhlasil prerušenie policajného zásahu, čo im umožnilo ujsť.

Vážená pani predsedníčka EK,

vyššie uvedené sú len čriepky z obludností, ktoré pácha časť trestných orgánov na Slovensku pod priamym riadením vlády SR s cieľom zlikvidovať opozíciu. Nemienim sa sťažovať, ale ako predseda najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany som štvrtýkrát obvinený, vo všetkých prípadoch výlučne za politickú prácu a za organizovanie tlačových konferencií, kde sme poskytovali pravdivé informácie o trestnej činnosti politických oponentov. EK bola dostatočne informovaná o všetkých podrobnostiach, ale nikto z jej relevantných predstaviteľov neprejavil žiadny záujem o prešetrenie neudržateľnej situácie na Slovensku. V tomto duchu, žiaľ, prebehlo aj stretnutie komisára  D. Reyndersa (spravodlivosť) s predstaviteľmi opozície v Bratislave, na ktorom komisár doslova odignoroval ľahko overiteľné tvrdenia a široko medializované informácie.

Vážená pani predsedníčka EK,

po prečítaní Správy EK o právnom štáte na Slovensku z 13. júla 2022 musí mať každý pocit, že na Slovensku je všetko v súlade s medzinárodnými štandardmi. Musím však správu odmietnuť ako nekvalifikovanú a nepravdivú. Stačí sa pozrieť na zdroje, z ktorých EK čerpala. Chápem, že EK má širokú agendu a že Slovensko je malá krajina, ktorú v súčasnosti na Európskej rade zastupuje premiér súhlasiaci bez odporu so všetkým. Ak si EK chce zachovať akú takú mieru dôveryhodnosti, musí sa doslova kritickou situáciou na Slovensku, kde dochádza ku všetkým porušeniam princípov právneho štátu, zaoberať.

S úctou  

Robert Fico 

predseda politickej strany SMER – sociálna demokraciaZdroj: https://www.facebook.com/robertficosk/posts/pfbid0t7VXp7VJevDiSkXS16DSJW46zsUviRwVcex2q4ijvg6Tux7tYuLNPnCjmdae1Vhpl