Otvorený list prezidentke k neudržateľnej situácii v armáde

13.10.2022 Články Články

Vážená pani prezidentka Slovenskej republiky,

vývoz munície a zbraní patriacich Ozbrojeným silám Slovenskej republiky (OS SR) na Ukrajinu, ako aj udalosti týkajúce sa zahraničných batérií protivzdušnej obrany Patriot umiestnených na území Slovenska, vyvolávajú vážne podozrenia z úmyselného znižovania bojaschopnosti OS SR.

Obraciam sa na Vás ako na hlavného veliteľa ozbrojených síl, pretože minister obrany  SR J. Naď priznal verejné klamstvo v súvislosti so systémom protivzdušnej ochrany S-300 a je nedôveryhodný.

Vážená pani prezidentka,

verejné zdroje, informácie občanov, ale aj zdroje priamo z OS SR potvrdzujú, že vývoz zbraní a munície zo Slovenska na Ukrajinu je enormný. V čase vojnového konfliktu v susednej Ukrajine Vás preto považujem za legitímne požiadať, aby ste ako hlavný veliteľ OS informovali slovenskú verejnosť aké

- množstvá a druhy munície,

- koľko bojových vozidiel pechoty,

- koľko tankov,

- koľko samohybných húfnic a iných zbraňových systémov

bolo odovzdané z vybavenia OS SR Ukrajine.

Zjednodušene sa otázka dá postaviť aj tak, že koľko výzbroje vôbec zostalo v OS SR a či je to dostatočné na plnenie úloh ozbrojených síl.

Rovnako Vás žiadam o verejnú informáciu, ako bola táto výzbroj OS SR okamžite nahradená tak, aby nedošlo k zníženiu bojaschopnosti OS SR. Sú známe návrhy a rozhodnutia o nákupe novej alebo používanej výzbroje zo zahraničia, ale tieto potrebujú pomerne dlhé časové obdobie na realizáciu.

Obzvlášť závažné je aj napĺňanie informácie nového veľvyslanca USA na Slovensku o presune batérií Patriot zo Slovenska, ktorý začal včera. Po tom, čo vláda SR darovala Ukrajine jediný funkčný systém protivzdušnej ochrany S-300, sme odkázaní na dobrú vôľu USA alebo iných západných krajín nielen pri ochrane vzdušného priestoru (Česká republika), ale aj pri prevádzkovaní systémov protivzdušnej ochrany, ktoré nielenže nevlastníme, ale ani neprevádzkujeme.

Je nevyhnutné, aby ste informovali slovenskú verejnosť, aké plány mienite  ako hlavný veliteľ OS SR presadiť, aby sa toto bezprecedentne vazalské postavenie SR zmenilo.

Vážená pani prezidentka,

je potrebné si priznať, že kroky vlády SR vo vyzbrojovaní ukrajinských ozbrojených síl zo zásob OS SR vyvolávajú obavy ohľadne stavu, v ktorom sa nachádzajú naše OS. Považujem za nevyhnutné, aby ste tieto opodstatnené obavy rozptýlili, čo Vám prináleží z Vášho postavenia hlavného veliteľa OS SR daného Ústavou SR. 

Rovnako by som Vás rád informoval, že SMER – sociálna demokracia nemieni neudržateľnú situáciu v OS SR podceňovať a podnikne všetky nevyhnutné legitímne kroky, ktoré má ako najsilnejšia opozičná parlamentná strana k dispozícii.    

S úctou

Robert Fico

Titl.

Vážená pani

Zuzana Čaputová

prezidentka Slovenskej republiky
Zdroj: https://www.facebook.com/robertficosk/posts/pfbid0Gx9fBgnkqYhxN2VNspwcZpfkWJiTKdqa4EvknHiQG16bQ5ndJWQXvd85u5c6ZQDJl