Otvorený list veľvyslancovi belgicka vo veci zabitia Jozefa Chovanca

29.06.2021 Články, Facebook Články, Facebook

Vážený pán veľvyslanec Belgického kráľovstva, 

s nesmiernym znepokojením som prijal správu, že belgické úrady potrestali funkcionára, zodpovedného za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca, iba 10-percentným znížením platu na dva mesiace. 

Potrestaný policajný funkcionár tak príde približne o 1500 EUR, čo je cena chladničky v strednej triede.  

Asi nie som jediný na Slovensku, kto sa pýta - toto má byť primeraný trest za smrť človeka? 

Len pripomínam, že len nedávno v Belgicku potrestali manažéra bitúnku, ktorý bol zodpovedný za necitlivý prístup k dobytku, na pokutu 12 tisíc EUR, čo je osemnásobne viac, než zaplatí policajný funkcionár, zodpovedný za smrť Slováka. 

Obávam sa, že toto je výsmech spravodlivosti, výsmech rodine, výsmech celému Slovensku. 

S údivom musím konštatovať, pán veľvyslanec, že život dobytku je zjavne pre Belgické kráľovstvo dôležitejší než život Slováka. 

Jozef Chovanec bol otec dvoch detí. Bol to dobrý človek, ktorý si zaslúžil žiť a starať sa o svoju mladú rodinu. 

Belgickí policajti, ktorí ho zabili, pri svojom brutálnom zákroku hajlovali, čím demonštrovali rasistický podtón zločinu a nenávistný postoj voči Východoeurópanom. Tento strašný čin otriasol celým Slovenskom.

Pri obdobnej smrti Afroameričana v USA bol policajt, zodpovedný za zákrok, odsúdený na vyše 22 rokov väzenia, a to bez toho, že by pri tom hajloval či inak urážal iné národy či etniká. 

Ľudia na Slovensku sa pýtajú, prečo na slovanských životoch nezáleží tak ako na životoch Afričanov?

Prečo je v prvom prípade policajnej brutality vinník odsúdený na desiatky rokov väzenia a pred každým futbalovým zápasom má niekto potrebu si pokľaknúť, no v prípade Slováka postačí dvakrát 10-percentná zrážka zo mzdy? 

Belgické kráľovstvo vysiela desivý signál pre celú strednú a východnú Európu, že brutalita voči nám, Slovákom, Poliakom, Čechom či Rusom, bude ticho tolerovaná a zametaná koberec. 

A ak sa náhodou prípady prevalia, potom sa vyriešia takýmito smiešnymi trestami. 

Akoby sa v Belgicku skôr oplatilo zabiť slovenského otca rodiny než sa škaredo pozrieť na prasiatko pred porážkou. Takto to, žiaľ, vážený pán veľvyslanec, pôsobí a je mi to veľmi ľúto.

Vážená excelencia,

sme z toho mimoriadne rozčarovaní a považujeme to za urážku Slovenska a veľmi zlý signál pre budúce vzťahy medzi našimi dvoma krajinami. 

Obraciam sa na Vás ako opozičný poslanec, pretože nepredpokladám, že Vás osloví minister zahraničných vecí či prezidentka Slovenskej republiky. 

Obaja sa výlučne zaoberajú ochranou opozičných aktivistov v Rusku a Bielorusku a na ochranu Slovákov im akosi neostáva chuť ani čas. 

Pevne však verím, vážený pán veľvyslanec, že budete tlmočiť na najvyšších miestach v Belgicku, že rasová vražda slovenského občana si zaslúži adekvátny trest, ktorým 1500-eurová pokuta nie je ani v najnevydarenejšom vtipe. 

Prosím, tlmočte belgickým úradom, že na slovanských životoch záleží a že rasová policajná brutalita voči Slovákom nemôže byť za žiadnych okolností takýmto nehanebným spôsobom zmietnutá zo stola. 

Ak toto má byť bodka za zabitím Jozefa Chovanca, v tom prípade Belgicko nielenže utŕži medzinárodnú hanbu a potupu, ale vážne to naštrbí vzťahy medzi Slovenskou republikou a Belgickým kráľovstvom. 

Pretože pre nás je ľudský život dôležitejší než život dobytka. A my budeme za práva našich občanov bojovať. 

S pozdravom, 

Ľuboš Blaha

poslanec Národnej rady Slovenskej republikyZdroj: https://www.facebook.com/LBlaha/posts/2990344867870739