Ak ÚS zamietne referendum, plnú zodpovednosť za jeho zamietnutie bude mať prezidentka Čaputová

28.06.2021 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico dnes na tlačovej konferencii informoval verejnosť o tom, že v najbližších dňoch môžeme očakávať rozhodnutie Ústavného súdu SR, či je referendová otázka v súlade s ústavou alebo nie je. Ak Ústavný súd zamietne referendum, plnú politickú zodpovednosť za jeho zamietnutie bude niesť prezidentka Z. Čaputová, ktorá už od začiatku proaktívne konala v jeho neprospech.  

 

Strana SMER – SD bola jedným z hlavných podporovateľov referenda, pričom mala najväčší podiel na zbere podpisov v petičnej akcii. „Do referendovej aktivity sme išli s presvedčením, že ak sa už v minulosti konali dve referendá s takou istou otázkou, že nebudú existovať žiadne prekážky, prečo by ľudia nemali odpovedať v treťom referende na otázku, či sú za to, aby sa skrátilo volebné obdobie tohto parlamentu,“ konštatuje R. Fico.

 

Prezidentka SR Z. Čaputová sa vo svojich verejných vystúpeniach k otázke referenda vyjadruje veľmi zmätočne a nejednoznačne, čím vysiela slovenskej verejnosti rozporuplné signály a znižuje váhu funkcie prezidenta SR. „Vnímame veľkú mieru schizofrénie vo vyjadreniach pani prezidentky Čaputovej. Vo svojich verejných vystúpeniach hovorí, že ako občianka je v prospech konania referenda, no na druhej strane podala návrh na Ústavný súd, aby posúdil, či referendová otázka o skrátení volebného obdobia je alebo nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky,“ uvádza R. Fico.

 

Dnes je na mieste zaoberať sa otázkou, čo bude nasledovať, ak prezidentka Čaputová uspeje na Ústavnom súde a ten neumožní jeho konanie. Petícia k referendu bola v plnej miere v súlade s ústavou a zákonmi, pričom splnila všetky formálne náležitosti, čo potvrdila aj sama prezidentka Z. Čaputová, ktorá mala možnosť v tom momente, ako dostala do rúk takmer 600 tisíc podpisov v petícii, okamžite vyhlásiť referendum. 

 

„Prezidentka tak však neurobila a využila jedno ustanovenie Ústavy SR, a to článok 95. odsek 2, kde sa hovorí, že prezident sa môže obrátiť na Ústavný súd s referendovou otázkou, či je alebo nie je v súlade s Ústavou SR. Dôležité však je konkrétne slovné spojenie „MÔŽE SA OBRÁTIŤ.“ My vysvetľujeme fakt, že prezidentka sa obrátila, lebo chcela pomôcť vládnej koalícii. Pretože, ak tu už boli dve referendá s takou istou otázkou, nikto to nedal na ústavný súd ani to nespochybňoval a referendá prebehli, prečo bolo v treťom prípade potrebné obrátiť sa na Ústavný súd a natiahnuť ten proces o ďalších 60 dní?“ Pýta sa R. Fico.

 

„Ľud je na Slovensku suverén, ktorý rozhoduje o delegovaní moci na volených zástupcov. Neexistuje nič také, ako ľudské právo poslanca na štvorročný plat alebo mandát. Prezidentka vo svojom vyjadrení veľmi mylne hovorí, že predmetné referendum chce dosiahnuť zrušenie výsledkov parlamentných volieb. To je chybné konštatovanie, keďže to môže urobiť len Ústavný súd SR. Spomínané referendum má za cieľ skrátiť aktuálne volebné obdobie, nie zrušiť výsledky posledných volieb,“ hovorí Fico. 

 

Je veľmi smutné, až prízemné, že si prezidentka Z. Čaputová vybrala ako jeden z hlavných zdrojov a prameňov pri svojom podaní na Ústavný súd citácie z Denníka N. Dehonestovala tým nielen seba, či pozíciu prezidenta SR, ale aj serióznosť právneho systému, ktorý má stáť na odbornej právnickej literatúre právnych názoroch, nie na článkoch z pochybných denníkov. 

 

Ak ústavný súd povie, že referendová otázka je v poriadku a je v súlade s ústavou, referendum sa bude konať a SMER - SD bude robiť aktívnu kampaň pre účasť v referende. „Pokiaľ ústavný súd rozhodne inak a povie, že referendum nie je možné, veľmi jasne budeme konštatovať, že je za to v  plnej miere politicky zodpovedná prezidentka Slovenskej republiky, pretože politicky zneužila ústavný článok 95. odsek 2, aby tým pomohla vládnej koalícii. Ak referendum nebude vyhlásené, budeme podporovať všetky protestné aktivity občanov a odborárov, akými sú napríklad demonštrácie, či generálny štrajk. Pokiaľ sa ľudia rozhodnú organizovať zákonné protesty a demonštrácie, SMER – SD bude podporovať takéto zákonné protesty a demonštrácie. Ak pani prezidentka politicky zmarí referendum, nám nezostane nič iné ako ísť s podporou ľudí do ďalšieho referenda a strana SMER – SD je pripravená opäť ukázať svoju akcieschopnosť, ako tomu bolo aj v poslednej petičnej akcii, pričom sme si absolútne istí, že v takom prípade sa potrebné podpisy vyzbierajú rýchlejšie a bude ich ešte omnoho viac “ uzatvára tému R. Fico.





Zdroj: https://fb.watch/6pwoxA2scB/