Tlačová beseda predsedu strany SMER - SSD Roberta Fica za účasti advokátov na tému: Predkladáme zásadné dôkazy o tom, že kriminalizáciu opozície pripravil Matovič s novinármi

23.03.2023 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Na dnešnej tlačovej besede predsedu strany SMER – SSD Roberta Fica spolu s Tiborom Gašparom a Marekom Parom boli predložené zásadné dôkazy o tom, že kriminalizáciu opozície pripravil Matovič spolu s novinármi. R. Fico v tejto súvislosti uviedol, že za každým slovom si stojí, hoci očakáva veľký rozruch. Na úvod povedal, že SMERu sa podarilo za rok a pol aktívnej práce rozbiť obraz, ktorý vytvárali médiá a spolu s predstaviteľmi koalície, s vyšetrovateľmi NAKA, prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a niektorými sudcami, že skorumpovaná partia, ktorá pôsobí v opozičnom prostredí má byť zatvorená.


„Nám sa podarilo dostať do popredia informácie, ktoré potvrdzujú, že závažné trestné činy podľa všetkého páchajú práve tí, ktorí proti nám chceli útočiť. Máme pred voľbami, o niekoľko mesiacov sa opätovne budú rozdeľovať voličské hlasy a mnohí chápu, že tento súboj už prehrali ale nevzdávajú sa a pokúšajú sa umiestniť na nejakých nových pozíciách,“ vyjadril sa.


Ako prvé Robert Fico komentoval nového riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) ministerstva vnútra, pána Juhása, známeho z vyšetrovania vraždy novinára Kuciaka. No je tu okatý konflikt záujmov, nakoľko ÚIS, ktorý riadi a ktorý vyšetruje trestnú činnosť jeho brata, ktorý zodpovedá za nezákonné nahrávky na poľovníckej chate. Závažnejšie však je, že do vymenovania tohto pána za šéfa ÚIS bol poverený riadením tejto inštitúcie pán Svitok. A jeho manželka je v predsedníctve novej politickej strany Demokrati. Opäť sa ukazuje, že Heger má všetky informácie z policajného prostredia.


Minister vnútra v demisii Mikulec je si vedomý toho, že už skončil. Máme tu ďalej policajného prezidenta Hamrana ktorý s nechal počuť, že pokiaľ dôjde k zmene vlády, odíde do civilu, čím dal jasne najavo, že by chcel vstúpiť do nejakej politickej strany. „Mikulca nikto nechce, Hamran hovorí o odchode a slávna komentátorka Denníka N hovorí, že do Progresívneho Slovenska prichádza so Spišiakom zákon. Myslím, že teraz som presne zadefinoval, ako to povedala pani Tódová. Hovorí o tom pánovi Spišiakovi, ktorý bol prezidentom policajného zboru, o tom pánovi Spišiakovi, ktorý potom odišiel o robí šéfa bezpečnosti v Slovnafte u pána Világiho, ktorý je dnes poradcom ministra vnútra. Tento Spišiak nikdy nemal absolútne žiadne vyjadrenia vo vzťahu k Mikulcovi, ktorý je podozrivý zo stotisícového úplatku, ktorý prerušil policajný zásah a ktorý teraz kúpil vrtuľník za 13 miliónov, hoci mohol kúpiť dva za 15 miliónov. So Spišiakom neprichádza do Progresívneho Slovenska zákon, so Spišiakom prichádza do Progresívneho Slovenska Oszkar Világi.


Ďalej spomenul, že Maďarská aliancia je produkt Oszkara Világiho a zdá sa, že nie je úspešný. Vyzerá to tak, že nebude v parlamente, pretože ťažko dosiahne úroveň 5%. Tak sa ľudia začali orientovať na iné politické subjekty a ponúkajú im svojich ľudí. V prípade doterajších nominantov na ministerstve vnútra bol vplyv O. Világiho veľmi jasný. Mikulec je jeho bývalý zamestnanec. Hamran je tiež jeho človek.


R. Fico predložil dôkazy o tom, že všetko na likvidáciu opozície bolo pripravované už pred voľbami 2020. Dvaja operatívni policajti, Švarc a Koščo ktorí boli blízki ľudia Slobodníka, v čase, kedy bol šéf finančnej polície v rámci NAKA. R. Fico zverejnil nahrávky, ktoré boli urobené v období, kedy bol Slobodník vo funkcii a Makó bol šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy. Títo policajti vypovedajú slobodne, dokonca pán Švarc otvorene hovorí, že bol vyhodený z polície, lebo odmietal podporovať výpovede Slobodníka. Nahrávky hovoria o stretnutiach Matoviča a Slobodníka od roku 2017. Tu svedok, ktorý nie je pod tlakom hovorí, že tie stretnutia s Matovičom boli už pred vraždou Kuciaka. Svedok dokonca hovorí o niekoľkonásobnom stretnutí. „Slobodník v tom čase bol vysoký funkcionár policajného zboru. Po prvé Matovič mal za čo ďakovať Slobodníkovi, pretože Slobodníkov najbližší kamarát Petrov hovorí, že Matovičovej žene za 11,3 milióna eur prali peniaze. Myslím si, že táto spolupráca bola obojstranne dôležitá, pretože Matovič na jednej strane dostával informácie z prostredia policajného zboru a Slobodník si chystal novú pozíciu pre prípad, že dôjde k zmene vlády a nebude na polícii. Slobodník ponúka Matovičovi systém udavačov, vie ponúknuť Matovičovi sám seba, vie ponúknuť Petrova, vie ponúknuť Makóa. A Matovič to úžasným spôsobom dokázal všetko realizovať. Môžeme preto tvrdiť, že príprava kriminalizácie opozície nastala už pred voľbami v roku 2020,“ priblížil predseda SMERu.


Ďalšia nahrávka jasne potvrdzuje, že novinárka Tódová dostávala od Slobodníka informácie z vyšetrovacích spisov. Je teda na mieste otázka, prečo nie je obvinená z korupcie, ak sa preukazuje, že sa poznala so Slobodníkom, dostávala nezákonne od neho informácie a nepísala naňho články?


Advokát Marek Para potvrdil, že mimoriadne prekvapivé zistenie preňho bolo, že tieto výpovede policajtov Švarca a Košča sa diali na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici za prítomnosti prokurátora Šúreka. Jeho reakcia po skončení hlavného pojednávania bolo hlúpe tvrdenie, že oni vypovedajú podobne. No ešte predtým sa pokúsil spochybniť samotnú nahrávku, ktorou sa chránili pred praktikami Slobodníka. A začal sa týmto policajtom vyhrážať, že si na nich posvieti a že môžu byť trestne stíhaní.


Tibor Gašpar si myslí, že policajný zbor vyzerá ako politická strana. Konkrétne OĽaNO. Tiež si myslí, že Hamran je ťahaný za šnúrky Spišiakom a samozrejme Oszkarom Világim. „Ja som nedávno bol nahliadnuť do spisu, kde som bol trestný oznamovateľ a dozvedel som sa ďalšiu zaujímavú okolnosť. Bernard Slobodník uviedol vo svojom výsluchu aj takúto vetu – tlačia na nás, aby sme stíhali konečne Žigu, konkrétne Jaroslav Spišiak a ďalší. Toto je citácia z výsluchu Bernarda Slobodníka, ktorý si neuvedomuje, aké vážne veci hovorí, ale dozvedeli sme sa, že Jaroslav Spišiak tlačí na trestné stíhanie,“ povedal T. Gašpar. K téme médií uviedol, že sa spustila agenda na záchranu čurillovcov a vysvetľovanie toho, že dôkazy sú spochybnené. Keď bol obmedzený na osobnej slobode si nedokázal predstaviť, kto všetko za týmito účelovými trestnými stíhaniami stál. Médiá podľa neho napáchali veľké zlo a tom v mene pseudopolitických cieľov. Vyjadril vieru, že sa v budúcnosti budú venovať týmto témam relevantne a nebudú zavádzať.

Zdroj: https://www.facebook.com/smersd/videos/571746574948664/