Tlačová beseda predstaviteľov strany SMER-SD na tému: Aktuálna politická situácia

22.02.2022 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Už druhý deň dnes v Národnej rade SR (NR SR) prebieha schôdza, na ktorej SMER - SD chce vysloviť nedôveru ministrovi vnútra R. Mikulcovi.

Táto schôdza však prebieha za absolútneho nezáujmu poslancov koalície, nakoľko nemajú na obhajobu svojho ministra argumenty. Predseda strany Robert Fico preto považuje za správne, že na schôdzi sa číta uznesenie generálnej prokuratúry zo 4. februára tohto roku, pretože to je to uznesenie, ktoré obsahuje doslovné prepisy z odpočúvania tzv. elitných vyšetrovateľov NAKA. Na tieto prepisy však koaliční poslanci nemajú žiadne argumenty, preto začínajú médiá pracovať s tvrdeniami, že tieto informácie sú vytrhnuté z kontextu. Toto uznesenie má 106 strán a v tomto sa prokurátorka jasne vysporiadava so všetkými záznamami a rovnako sa vysporiadava aj s inými argumentami, ktoré sa objavujú zo strany vyšetrovateľov NAKA. "Niet pochýb o tom, že na Slovensku funguje skupina vyšetrovateľov NAKA, vybraných prokurátorov ÚŠP ako je Repa, Šurek, Kyseľ, Lipšic, ale aj sudcov Špecializovaného trestného súdu a Najvyššieho súdu SR, ktorá pracuje na základnej politickej objednávky, ktorá bola stanovená Matovičom a jemu podobnými a tá úloha znie spraviť SMER zločineckú skupinu a tak zničiť opozíciu. Nikto o tom nepochybuje, že na tomto úmyselne a cielene táto zločinecká skupina pracuje," povedal R. Fico.

 

Dal však do pozornosti aj nové informácie, ktoré sa objavujú z prostredia obhajcov. V pondelok bolo zverejnené video jedného z obhajcov, ktorý priamo komunikoval s obvineným vo výkone väzby Tomášom Rajeckým. V tomto liste obvinený konštatuje, že ho navštívili neznámi operatívci z východného Slovenska a žiadali ho o akékoľvek informácie, ktoré sa týkajú osoby Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra, Petra Pellegriniho, nech povie čokoľvek. „To zodpovedá ďalšej úlohe, ktorá bola stanovená a tá úloha hovorí - Fica treba robiť, Kaliňáka, Pellegriniho. Poďme polemizovať, aký je význam konkrétnych viet, ktoré boli citované z odposluchov v uznesení generálnej prokuratúry. Ale je tu jedna vec, za ktorou si stojíme a kvôli ktorej aj navrhujeme odvolať ministra vnútra a to je, že minister vnútra o všetkom vedel a všetko riadil. Ak hovorí jeden z obvinených, v tomto prípade elitný vyšetrovateľ, zločinec z NAKA pán Ďurka, že dokonca minister navrhol sám, že či ich nevieme spraviť skôr. Či by nevedeli skôr spraviť tých vyšetrovateľov, ktorí pracovali na Úrade inšpekčnej služby v tom tíme Oblúk, čiže minister ich priamo navádzal,“ priblížil predseda strany SMER -SD.

 

Z komunikácie jasne vyplýva, že minister vnútra o všetkom vedel. Preto je na mieste otázka, keďže minister tvrdí, že o ničom nevie, kto klame? Klame Čurilla alebo klame minister? Prečo v rozhovoroch, ktoré boli odpočúvané sa takto otvorene bavia o úlohe ministra?

 

Robert Fico ďalej povedal, že na zajtrajšom zasadnutí vlády by mali predstaviť opatrenia proti zdražovaniu. „Ja len dúfam, že neurobia, to, čo avizujú, že dajú na výplatu vianočný príspevok dôchodcom nie v decembri, ale v máji alebo v júni a budú sa tváriť, že to sú tie peniaze, ktoré majú použiť dôchodcovia na boj proti zdražovaniu. My zajtra chceme urobiť aj rozbor tohto memoranda medzi ministerstvom hospodárstva, ministerstvom financií a Slovenskými elektrárňami a vám jednoznačne preukážeme, že je to obyčajný podvod. Ten dokument nie je právne záväzný, týka sa rokov 2023/2024 a v podstate zabetónoval zvýšené cely elektrickej energie pre domácnosti. Pokiaľ budeme svedkami tohto výsmechu slovenskej verejnosti, v takom prípade bez akéhokoľvek zaváhania okamžite podpíšeme návrh na odvolanie Matoviča z funkcie ministra financií,“ pokračoval v opise ďalších krokov strany R. Fico.

 

Predseda SMERu – SD sa vyjadril aj k napätej situácii medzi Ukrajinou a Ruskom. V tejto súvislosti uviedol, že tak ako v minulosti Kosovo vzniklo v príkrom rozpore s medzinárodným právom, SMER – SD ako suverénna politická strana hovorí, že aj v prípade dvoch novovzniknutých republík Donecka a Luhanska došlo k porušeniu medzinárodného práva.

 

"V minulosti za určitých okolností odišiel z poslaneckého klubu strany SMER – SD Ján Podmanický. Pôsobí v súčasnosti ako nezaradený poslanec, no prebehli určité kroky a komunikácia, ktoré snáď budú viesť k opätovnému vstupu J. Podmanického do klubu strany," uviedol na záver R. Fico. 


Zdroj: https://fb.watch/bkZMwK2XiU/