Tlačová beseda strany SMER-SD na tému: Aktuálne politické dianie

05.10.2021 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico na dnešnej tlačovej besede s ľútosťou priznal, že za to, čo vystrája koalícia, má strana SMER – SD pocit prenesenej hanby. Podľa neho je neuveriteľné, že rok aj päť mesiacov po vzniku tejto vlády majú pohodlnú ústavnú väčšinu, no napriek tomu majú obrovský problém pozbierať 76 poslancov na schválenie ich nezmyselných zákonov.

Zároveň pozval všetkých, ktorí majú iný názor na správanie vlády, aby prišli v nedeľu 17. októbra na slušný, no tvrdý, veľký protivládny proces do Rimavskej Soboty, pričom požiadal médiá, aby prestali spochybňovať uplatňovanie základných ľudských práv. „Ak začneme tým, že už ani opozičná strana nemôže zorganizovať protestné zhromaždenia, tak už nehovorme, že tu existuje nejaký právny štát. Čo to bolo v roku 2018? Pozrite sa, aké ste robili pozvánky na mítingy proti mojej vláde v roku 2018. Verejnoprávna Slovenská televízia uverejňovala, kde sa ľudia stretnú, v ktorom meste, o ktorej hodine a pozývala tam ľudí. Urobíte to isté? Pozvete teraz v totálnom rozklade štátu ľudí, aby došli protestovať do Rimavskej Soboty, a potom do Bratislavy 17. novembra? Chcem potvrdiť, že komunikujeme so sociálnymi partnermi a pozveme ako hostí všetky politické strany, ktoré majú iný názor na vládnutie na Slovensku a na smerovanie Slovenskej republiky ako takej.“ Výsledkom tohto protestu majú byť okrem Memoranda z tohto protestu aj dve otázky, ktoré budú doručené prezidentke Z. Čaputovej, aby sa vyjadrila, či sa s tými otázkami obráti na Ústavný súd alebo či môže SMER – SD začať petičnú akciu. „Verím, že pani prezidentka bude tejto téme venovať väčšiu pozornosť ako homosexuálom a transsexuálom a privítal by som, keby prevzala radšej záštitu nad referendom,“ uviedol R. Fico.

Druhá téma tlačovej besedy sa týkala tzv. reformnej jesene, ktorú oznámil predseda vlády E. Heger. „Ja keď počúvam, že idú stavať nemocnice, že idú rekonštruovať nemocnice, mám pocit, že pán Heger v živote nestaval ani záhradnú chatku. V tomto prípade sa bavíme o mimoriadne náročnom stavebnom konaní, náročných procesoch, ktoré trvajú roky. Nehovoriac o tom, aký koláč ponúka jeho nadriadený, pán Matovič, ako minister financií na rozdávanie. Jediné, čo im dobre ide je to, ako vyvolávajú čím ďalej tým väčšiu nenávisť verejnosti,“ povedal predseda SMERu – SD.

Tretia téma sa týka iniciatívy strany SMER – SD, ktorú predniesol poslanec Boris Susko, keď navrhoval, aby sa na tejto schôdzi prerokovala novelizácia Ústavy SR. Mala zabezpečiť, že skrátenie volebného obdobia je možné na základe ústavného zákona, ale aj na základe platného výsledku referenda, ako o tom hovorí nález Ústavného súdu SR ku kauze referendum. „Uznajte, koho ste sa spýtali od pani prezidentky, po predsedu parlamentu, po predsedu strany SaS, až po pána Matoviča, všetci hovoria - sme za referendum. Ale keď prišlo na lámanie chleba v parlamente a mohli sme na tejto schôdzi rozhodnúť v prvom čítaní o novelizácii ústavy, ktorá by umožnila konanie referenda alebo skrátenie volebného obdobia na základe ústavného zákona, všetci zutekali. Klamú slovenskú verejnosť a osobitne Boris Kollár. Nič, čo povedal doteraz, neplatilo,“ uzavrel R. Fico.

Zdroj: https://fb.watch/8s7BKe1oD3/