Tlačová beseda strany SMER-SD na tému: A je to tu! Nastal brutálny nárast cien energií a vláda mlčí

30.11.2021 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Strana SMER – sociálna demokracia dnes na tlačovej konferencii reagoval na vznikajúcu situáciu ohľadom zvyšovania cien energií, na ktorú vláda nereaguje. SMER – SD opakovane žiadal zvolanie mimoriadnych schôdzí Národnej rady (NR) SR, opakovane predkladal niekoľko návrhov uznesení, kde žiadal vládu, aby predložila plán kompenzácie domácností a malých a stredných podnikov vzhľadom na prudký nárast cien energií v nasledujúcom roku. „Mám pred sebou niekoľko rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Mám rozhodnutie, ktorým sa stanovuje maximálna cena za dodávku tepla do bytov v prípade, že tieto byty sú vykurované malými mestskými teplárňami. Mám tu rozhodnutie, ktoré sa týka napríklad mesta Ilava, Banskej Štiavnice, Myjavy, Dubnice nad Váhom. Tieto teplárne sa obracajú na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a žiadajú o zvýšenie regulovanej ceny za dodávku tepla. Tieto rozhodnutia zväčša vedú k tomu, že priemerný byt bude platiť o 25 eur viac za mesiac za dodávky tepla. V týchto bytoch často bývajú ľudia, ktorí majú už iba dôchodky. Ak hovoríme o 25 eur len za teplo na jeden mesiac, do roka je to 300 eur, čo predstavuje u nejakého dôchodcu jeden starobný dôchodok, ktorý vynaloží len na zvýšenie, nie na zaplatenie podstaty tepla,“ povedal Robert Fico.

Ďalej uviedol, že dnes zachytil výzvu, ktorú zasiela Východoslovenská energetika svojim klientom. Tá smeruje k tomu, keďže má dôjsť k zvýšeniu cien energií, aby začali v noci vypínať kúrenie. SMER – SD bude na vzniknutú situáciu samozrejme reagovať a opäť sa pokúsi formou mimoriadnej schôdze národnej rady dostať na rokovanie NR SR tému zdražovania. „Nato nám ponúka Matovič na nechty, na wellness, na činky a možno do aquaparkov poukážky. A ešte to podmieňuje aj očkovaním, čiže niektorí ľudia sa k tej poukážke dostanú až v priebehu budúceho roka. Dôchodcovia potrebujú peniaze hneď teraz, aby prežili toto ťažké obdobie,“ prízvukoval R.Fico.

R. Fico oznámil v mene poslaneckého klubu SMER – SD, že hneď ako budú poukážky pre dôchodcov v druhom čítaní, podá pozmeňujúci návrh a bude žiadať vládu, aby ak chce pomôcť dôchodcom, vyplatila každému dôchodcovi 500 eur v hotovosti na rok 2022, čo je ekvivalent trinásteho dôchodku. 

Navyše potvrdil, že je ešte jedna veľká téma a existuje dohoda medzi SMERom – SD a poslancami okolo nezaradeného poslanca T. Tarabu, že idú do schôdze, ktorá sa týka zdravotníctva, pričom je extrémne dôležité okamžite dať finančnú injekciu do zdravotníctva na stabilizáciu lekárov a zdravotníckych pracovníkov.

Zdroj: https://fb.watch/9C9uAHMxQq/