Tlačová beseda strany SMER - SSD na tému: Mimoriadna schôdza NR SR

07.09.2023 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Poslanci za stranu SMER – SSD dnes na tlačovej besede reagovali na neotvorenie mimoriadnej schôdze k nelegálnej migrácii. Predseda strany Robert Fico uviedol, že v období, keď zastupoval Slovenskú republiku na Európskej rade, boli dve koncepcie prístupu k nelegálnej migrácii. „Bola koncepcia, ktorú sme nazývali progresivistická, liberálna, ktorá pretláčala názor, že všetkých nelegálnych migrantov treba pustiť na územie Európskej únie. Potom bola koncepcia tvrdej ruky, ktorá hovorila že treba za každú cenu chrániť vonkajšiu hranicu Schengenu a neumožniť nelegálnym migrantom vstup na územie Európskej únie,“ priblížil. Táto koncepcia uznávala, že je treba spolupráca s krajinami, odkiaľ tieto osoby pochádzajú.

 

R. Fico sa vždy hlásil k politike tvrdej ruky, Slovensko ponúkalo všetky možné kapacity, pokiaľ išlo o ochranu vonkajších hraníc a tiež ako premiér a jeho vláda trvali na tom, že prísť na územie EÚ nemôže byť právom pre nelegálneho migranta.

 

SMER už od februára upozorňuje, že na Slovensko prichádzajú nelegálni migranti. U nás žiaľ skončila politika tvrdej ruky a presadzuje sa tá horšia, progresivistická. Je tragédia, že vláda nechala doteraz prejsť okolo 30 tisíc migrantov. Prvé zlyhanie, súčasná poverená vláda nechala úplne otvorené hranice, nebol tam jediný vojak alebo policajt.

 

R. Fico pripomenul, že v boji proti Covidu bolo vyčlenených 500 vojakov v marci 2020. V decembri bolo vyčlenených 1500 príslušníkov ozbrojených síl v súvislosti s týmito opatreniami. V júni 2021 vyčlenili 5000 takýchto príslušníkov na pomoc pri testovaní obyvateľov. A v októbri ďalších 8000 príslušníkov ozbrojených síl na prípravu a realizáciu celoplošného testovania. „Dnes nám tvrdí šéf policajného zboru, ale aj celá vláda, že vraj sa to nedá, že nemajú kapacity. Tak ako nemáte kapacity pán Ódor a pani Čaputová, keď bolo treba buzerovať ľudí na Slovensku, tak ste vyčlenili možno 12 tisíc slovenských vojakov, ktorí nielenže zabezpečovali verejný poriadok, ale spoločne s policajtami chránili okresné cesty," uviedol R. Fico.

 

Podľa slov R. Fica vláda zanedbala ochranu štátnej hranice, v rozpore so zákonom legalizovala pobyt nelegálnych migrantov na území SR, o ktorých nič nevieme. Môžu tam byť teroristi, infikované osoby. SMER – SSD preto predložil návrh uznesenia, v ktorom žiadal vládu, aby okamžite nasadila dostatočné vojenské a policajné sily na hranicu s Maďarskom. Tiež aby prestala hrubo porušovať zákon o pobyte cudzincov.

Predseda SMERu tvrdí, že v parlamente bolo minimálne 130 poslancov, pri prvom prezentovaní ich bolo 67, pri druhom 70. Koaliční poslanci vedeli, že to totálne zbabrali, preto robia presne to, čo je napísané v predloženom uznesení. „Čo bránilo národnej rade, aby sme schválili uznesenie národnej rady, ktoré ukladá vláde Slovenskej republiky príslušné povinnosti k policajným zborom ozbrojeným silám a ďalším?“ dodáva R. Fico.

Zdroj: https://fb.watch/mVGFcd_Fbt/