Tlačová konferencia strany SMER - SD na tému: Komu z vlády dodávala Plačková kokaín, keď si vyjednala slobodu?!

06.10.2021 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico sa dnes na rannej tlačovej besede vyjadril, že podľa neho si štátne orgány pri očiste verejnosti robia z ľudí „kozy“. SMER – SD dlhodobo väzbu považuje za výnimočný trestnoprávny inštitút a má byť použitá len vtedy, ak existujú preukázateľné dôvody, že obvinený by mohol utiecť, páchať trestnú činnosť alebo ovplyvňovať svedkov. Je tiež povinnosť orgánov činných v trestnom konaní nájsť všetky alternatívy, ako mať obvineného k dispozícii, ako je väzba. „Včera na veľké prekvapenie celej slovenskej verejnosti prokurátor špeciálnej prokuratúry stiahol sťažnosť proti rozhodnutiu prvostupňového súdu nevziať osoby obvinené z vážnej drogovej činnosti do väzby. Hovoríme o obvinení, ktoré hovorí o kilách narkotík a desiatkach miliónov eur ziskov z obchodu s narkotikami na Slovensku a pravdepodobne aj v zahraničí. My sme sa už pri rozhodnutí špecializovaného trestného súdu pousmievali, lebo ak v takomto prípade porovnáme drogovú trestnú činnosť, kde ide o desiatky miliónov eur, kde ide o neuveriteľné dôsledky pre ľudí, ktorí užívajú drogy a neboli vzatí do väzby a porovnali sme to s nejakým policajtom, ktorý zobral televízor alebo hodinky a skončil vo výkone väzby a dobre že mu nehrozí doživotný trest odňatia slobody, povedali sme si, že asi nemali dosť odvahy a sily ísť na špecializovanom trestnom súde proti osobe, ktorá je verejne známa, ktorá sa pohybuje na sociálnych sieťach a má vplyv na určitý počet ľudí. Špecializovaný trestný súd musel konať na základe návrhu na vzatie do väzby, ktorý podal prokurátor špeciálnej prokuratúry. A tento prokurátor špeciálnej prokuratúry podal na pojednávaní, na ktorom neboli tieto dve osoby vzaté do väzby, sťažnosť. A teraz mi, prosím, vysvetlite, čo sa stalo v priebehu dvoch, troch dní, čo sa stalo doslova dva dni pred rozhodovaním Najvyššieho súdu o väzbe na základe tejto sťažnosti, čo sa stalo s dôvodmi, ktoré uvádzal špeciálny prokurátor v návrhu na vzatie do väzby, čo sa stalo s dôvodmi, ktoré uvádzal vo svojej sťažnosti, keď namietal, že neboli (osoby) vzaté do väzby, že včera sa takmer pod akousi pokrievkou tajomnosti dozvedáme, že prokurátor špeciálnej prokuratúry sťahuje sťažnosť proti rozhodnutiu prvostupňového súdu o nevzatí týchto dvoch osôb do väzby?,“ pýta sa predseda strany SMER – SD.

R. Fico prízvukoval, že presne takýmito rozhodnutiami úradu špeciálnej prokuratúry sa nieže nabúrava akákoľvek dôvera v túto vládu, ale ak sa porovná tento prípad s prípadom Dušana Kováčika, je to neakceptovateľné. „V prípade Dušana Kováčika sudca Najvyššieho súdu SR vysloví právny názor, že obvineného Kudličku treba preskúmať z pohľadu, že či nemôže byť jeho väzba nahradená peňažnou zárukou. Do niekoľkých dní terajší predseda špecializovaného trestného súdu Hrubala rozhoduje a púšťa Kudličku z väzby a dáva mu kauciu vo výške 100 tisíc eur. S tým sa stotožnila aj špeciálna prokuratúra a proti tomuto špeciálna nepodala sťažnosť. A Dušan Kováčik dostal 14 rokov. Lebo mu našili, že vraj za to, že sa nepodala sťažnosť ohľadne tohto rozhodnutia zo strany špecializovanej prokuratúry, tak mal byť za to odmenený nejakou finančnou sumou. Aká bola včera motivácia prokurátora špeciálnej prokuratúry? Ak si spojíte rozhodnutie špecializovaného trestného súdu nezobrať týchto dvoch ľudí do väzby za drogy a k tomu si dáte podozrivé stiahnutie sťažnosti prokurátorom, ktorý predtým žiadal väzbu aj sa sťažoval proti tomto rozhodnutiu, tak vám nemôže prísť na rozum nič iné, ako drogy,“ uviedol R. Fico.

Podľa Roberta Fica Zuzana Plačková a jej manžel sú na slobode preto, lebo dodávali kokaín významným ľudom. Títo sa mohli naplašiť a podľahnúť predstave, že by sa ich meno niekde mohlo objaviť a preto zabezpečili, že nielenže nebola vzatá do väzby, ale aj to, že prokurátor špeciálnej prokuratúry stiahol sťažnosť dva dni pred rozhodovaním Najvyššieho súdu SR. Podľa neho si verejnosť aj pri pohľade na prípady ako je Dušan Kováčik zaslúži vysvetlenie, kedy hlavne Lipšic, ktorý je schopný akejkoľvek špinavosti, musí vysvetliť, čo sa stalo.

Zdroj: https://fb.watch/8thkBFMgeH/