Po parlamentných voľbách 1992 novozvolená Slovenská národná rada prijala 17. júla 1992 Deklaráciu Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky, ktorá je základ suverénneho štátu slovenského národa. Zvrchovanosť, či suverenita štátu v podstate znamená, že štátna moc je nezávislá od akejkoľvek inej moci, tak vnútri štátu ako aj mimo neho.
Slovenská národná rada začal rokovať o návrhu ústavy v auguste 1992.
Na rokovaní slovenskej a českej politickej reprezentácie v Brne 27. augusta 1992 padlo definitívne politické rozhodnutie o zániku Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) od 1. januára 1993.
Slovenská národná rada 1. septembra 1992 väčšinou hlasov vo verejnom hlasovaní schválila Ústavu Slovenskej republiky.
Účinnosť nadobudla dňom vyhlásenia - 1. októbra 1992.
Ústava SR sa skladá z preambuly a deviatich hláv a je to hierarchicky najvyššie postavený právny predpis. Základný zákon bol novelizovaný viacerými ústavnými zákonmi.
Pojem právneho štátu obsahuje najmä chápanie ústavy ako právneho základu štátu, ktorým je viazaná všetka štátna moc. Štátne orgány môžu konať len na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu.
Ďalším princípom právneho štátu je deľba moci, ktorý je v našej ústave formálne vyjadrený aj rozdelením moci na zákonodarnú (NR SR), výkonnú (vláda SR) a súdnu.
Igor Matovič a jeho vláda sa snaží Ústavu ohýbať ako sa im to hodí. Igor Matovič má v Národnej rade SR valec tvorený koaličnými poslancami, ktorí odhlasujú všetko, čo sa Igorovi Matovičovi a jeho ministrom zachce. Svedčia o tom aj 3 zákony vrátené prezidentkou, ku ktorým bude zajtra mimoriadna schôdza NR SR. Tu je práve dôležitá rola Ústavného súd, ktorého postavenie, právomoci a fungovanie upravuje Ústava SR.
Podľa mňa je dôležité si občas Ústavu SR prečítať a pripomínať si niektoré jej základné ustanovenia, o ktoré mám spolu s veľkým počtom občanov Slovenska obavy, a to hlavne vo svetle toho, čo tu antisociálna a populistická vláda Igora Matoviča vyvádza:
Slovensko je zvrchovaným, suverénnym, štátom, ktorého cieľom je demokratická forma vlády, hospodárska prosperita a mierové spolužitie s ostatnými štátmi.
Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné. Patrí sem napr. právo na súkromie.
Právo na súdnu a inú právnu ochranu. Je tu upravená aj tzv. prezumpcia neviny: Každý, proti komu sa vedie trestné konanie, považuje sa za nevinného, kým súd nevysloví právoplatným odsudzujúcim rozsudkom jeho vinu. V Slovenskej republike vykonávajú súdnictvo nezávislé a nestranné súdy
Hospodárstvo Slovenskej republiky sa zakladá na princípoch sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky
Ústava upravuje politické práva ako napr.: sloboda prejavu, právo na informácie, petičné právo, zhromažďovacie právo, združovacie právo, či právo na odpor.
Priatelia, máte pocit, že každá z týchto niekoľkých zásad, ktoré som vybral z Ústavy Slovenskej republiky, základného právneho predpisu SR, je dodržiavaná?!
Ja NIE! Rád si prečítam aj váš názor.
Zdroj: https://www.facebook.com/Kamenicky/posts/3269614949740592