Dnes sa pred budovou Najvyššieho súdu SR konala tlačová beseda predsedu strany SMER – SD Roberta Fica a advokátov Norberta Bödöra M. Paru a P. Gašpara. Ten na úvod tlačovej besedy prečítal verejné vyhlásenie N. Bödöra. V ňom poďakoval za podporu verejnosti a za záujem o jeho osobu. Uviedol, že hneď po prepustení na slobodu bol konfrontovaný s otázkou, či sa osobne dostaví na hlavné pojednávanie v kauze Dobytkár a aj na verejné zasadnutie vo veci Judáš. Prízvukoval, že nemá najmenší dôvod vyhýbať sa hlavnému pojednávaniu, nakoľko aj senát Špecializovaného trestného súdu konštatoval pochybenie prokurátora úradu Špeciálnej prokuratúry JUDr. Hrušku v tom význame, že pri 82 skutkoch z 83, ktoré mu kládli za vinu, neuviedli jeho meno. Čo znamená, že pokiaľ nie je pri skutku uvedené meno, nie je uvedený ani spôsob spáchania alebo účasť na danom skutku. „Prokurátor Hruška vedomý si účelovosti jeho obvinení voči jeho osobe v kauze Dobytkár a jedinej jeho možnosti, ako v zmysle zásady účel svätí prostriedky mučiť ma vo väzbe, sa po tom, čo ústavný súd skonštatoval porušenie mojich základných ľudských práv uchýlil k tak nezákonnému a zbabelému kroku, že po prepustení z väzby poslal do môjho domu, kde som práve bol so svojimi maloletými deťmi a manželkou po zuby ozbrojené komando, aby ma znova zadržali za účelom ďalšieho týrania väzbou,“ priblížil vo vyhlásení N. Bödör. N. Bödör vo vyhlásení tiež potvrdil, že napriek nezákonnosti nemá dôvod sa konaniu vyhýbať. Podľa jeho názoru je neprijateľné, aby sudca Kliment rozhodoval o jeho väzbe, nakoľko je strýkom prokurátora Repu, ktorý je priamo podozrivý z manipulácie trestných konaní v kauzách Judáš a Očistec. Preto sa opäť pýta, aký bol zmysel ozbrojeného zásahu kukláčov v jeho dome dve hodiny po jeho prepustení. Zároveň vyhlásil, že sa podrobí aj nezákonnému výkonu právomoci, strpí porušovaniu práv, preukáže svoju nevinu.
Predseda strany SMER – SD Robert Fico opätovne potvrdil, že v prípade N. Bödöra sme svedkami nevídaného porušovania základných ľudských práv. Zároveň ako politik verejnosti popísal neuveriteľný príbeh. „Ústavný súd rozhodol, že základné ľudské práva obvineného Norberta Bödöra na slobodu boli porušené. Hneď na to sa objavili pokusy toto rozhodnutie ústavného súdu dezinterpretovať spôsobom, že to bolo malé procesné porušenie. Chcem sa preto spýtať, prečo keď išlo o malé procesné porušenie, o ktorom hovoria médiá a ďalší, sa senát Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorý mal na základe pokynu Ústavného súdu Slovenskej republiky opätovne o tejto veci rozhodovať vylučoval? Dvaja sudcovia z príslušného senátu Najvyššieho súdu sa vylúčili účelovo, veľmi jasne, až to viedlo, že obhajcovia museli podať trestné oznámenie voči týmto sudcom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky za to, ako účelovo konali, aby nemuseli o tejto veci rozhodnúť. Na konci dňa boli prinútení títo sudcovia rozhodnúť a nemali iné riešenie, len pustiť Norberta Bödöra z väzby,“ povedal.
Skonštatoval že Najvyšší súd Slovenskej republiky sa stal najčastejším porušovateľom základných ľudských práv vo výkone väzby za roky 2020/2021, keď dohromady tu je možno 15 rozhodnutí Ústavného súdu, ktorý konštatuje, že osoby vo výkone väzby boli na svojich právach poškodené tým, že tieto práva porušil práve Najvyšší súd SR.
R. Fico pokračoval, že po dvoch hodinách od prepustenia z väzby bol N. Bödör opätovne policajným komandom zadržaný a bol držaný v cele predbežného zadržania ďalšie tri dni. Po troch dňoch podáva prokurátor špeciálnej prokuratúry návrh na opätovné vzatie do väzby. Rozhoduje o tom Špecializovaný trestný súd. „Prečítajte si rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, ktorým súd nezobral inžiniera Norberta Bödöra do väzby. Súd povedal na postup prokurátora Hrušku a na postup polície že je účelové a že argumenty, ktoré používa prokurátor v návrhu na vzatie do väzby sú nedôstojné k funkcii prokurátora. Špecializovaný trestný súd teda neberie N. Bödöra do väzby, proti tomu samozrejme podáva prokurátor Hruška sťažnosť. Ako sa môže stať, že na Najvyššom súde Slovenskej republiky má o sťažnosti prokurátora Špeciálnej prokuratúry rozhodovať senát, v ktorom sedia dvaja páni, sudca Najvyššieho súdu Kliment a ešte známejší sudca Najvyššieho súdu pán Štift. Ako môže v takejto citlivej politickej kauze sudca Kliment, ktorý sa otvorene hlási k politike OĽaNO, ktorý prijal nomináciu OĽaNO za člena súdnej rady, sudca Kliment, ktorý bol nominantom Matoviča na generálneho prokurátora, sudca Kliment, ktorý mal verejné vyhlásenia, na základe ktorých nerešpektoval prezumpciu neviny v mnohých prípadoch. Ale hlavne sudca Kliment, ktorý je po uši namočený v kauze Dušana Kováčika.“ Navyše je strýkom prokurátora Repu, ktorý aktívne konal v prípadoch ohľadom N. Bödöra. A patrí medzi najčastejších porušovateľov ľudských práv.
R. Fico ďalej pokračoval: „Sudca Štift sa stal sudcom Slovenskej republiky v roku 2004 vďaka tomu, že mu to umožnil vtedajší minister spravodlivosti pán Lipšic. Sudca Štift nestrávil pred justičnou skúškou ani hodinu na súde na justičnej praxi. A stal sa sudcom len preto, lebo pracoval na ministerstve spravodlivosti. Opäť, plne zaviazaný špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi.“
Advokát Marek Para uviedol, že pozná detaily prípadu N. Bödöra. Podľa neho však je zbytočné sa nimi zaoberať, nakoľko súd je predpojatý a existujú vážne otázniky k manipulácii kauzy Očistec a Judáš. Najvyšší súd v predchádzajúcom rozhodnutí rozhodol, že N. Bödör a rovnako bývalý prezident policajného zboru T. Gašpar musia ku konkrétnym dôkazom prístup, ktoré zabezpečila SIS a ktorými disponujú orgány činné v trestnom konaní. A až po tom, čo budú tieto dôkazy predložené, bude možné povedať, či trestné stíhanie N. Bödöra je alebo nie je dôvodné a zároveň vyvodiť prípadnú zodpovednosť voči konajúcim prokurátorom JUDr. Repovi a JUDr. Šúrekovi. „Je jasné, že príbuzný doktora Repu urobí všetko pre to, aby vzatím do väzby inžinierovi Norbertovi Bödörovi zamedzila aktívne sa brániť. Aby sa prípadne pomstil za to, že takto aktívne upozorňujeme na možné pochybenia a zároveň, aby vplýval na jeho psychiku a aby ho donútil sa zlomiť,“ uzavrel M. Para.
Zdroj: https://fb.watch/aEXOPpZk2i/