Tlačová beseda predstaviteľov strany SMER – SD sa venovala spôsobom, ako pomôcť Slovensku, ktoré je v zúfalom stave. Strana už dlhodobo hovorí, že pokiaľ vláda nebude schopná reagovať na výzvy, ktoré prináša doba, na jar budúceho roka budú demonštrácie a sociálne nepokoje. Robert Fico na tlačovej besede adresoval varovanie trom najvyšším ústavným činiteľom: „Ak chcete dnes ignorovať to, čo sa dnes deje v malom, mám na mysli incidenty medzi ľuďmi a policajtami, buďte pripravení na to, že jar bude na Slovensku brutálna. Brutálnosť môže byť v rôznych formách, môže to byť individuálny človek, ktorý stratí nervy a niečo urobí. Môže spočívať v tom, že budú protesty proti tejto vláde a situáciám, ktoré táto vláda nezvláda, kde budú musieť policajti zasahovať štýlom, ktorý možno nepoznajú ani v nedemokratických krajinách nepoznajú. Účelom dnešnej tlačovej konferencie je ponúknuť riešenie. Otázka na pani prezidentku je veľmi jednoduchá. Pani prezidentka, chcete riešiť krízu, ktorá tu nikdy nebola v takom rozsahu, ako je teraz, násilným spôsobom alebo demokratickým spôsobom?“
SMER – SD navrhuje demokratické riešenie, preto prezidentke poslal 25. októbra dve referendové otázky so žiadosťou o vyjadrenie do 16. novembra. R. Fico sa pýta, či sa opäť prezidentka obráti na ústavný súd alebo umožní referendum o predčasných parlamentných voľbách. Podľa Roberta Fica pokiaľ nebudú v roku 2022 na Slovensku predčasné demokratické parlamentné voľby, kde ľudia vyventilujú svoju agresivitu tým, že nanovo zvolia, bude rok 2022 rokom agresivity, násilností a rokom rozpadu štátu. „Žiadame pani prezidentku, aby dala zelenú, aby a neobracala na ústavný súd, aby bolo možné začať zberať podpisy pod petičnú akciu, ktorá bude viesť k referendu o predčasných parlamentných voľbách. To je demokratické riešenie,“ uviedol R. Fico.
Včera v Piešťanoch policajná hliadka brutálne zasiahla proti nakupujúcim bez rúšok. Na margo tejto situácie sa vyjadril podpredseda strany Ľuboš Blaha. „Každý, kto videl záznam policajného zákroku v Piešťanoch, tak mu museli naskakovať zimomriavky. Videli sme tam policajtov, ktorí brutálne zasiahli voči ľuďom, ktorí nemali rúška, pozerali sa na to malé deti. Pýtame sa, kam ženú slovenskú spoločnosť? Policajti sú hecovaní policajným prezidentom Hamranom, ktorý ich odmeňuje za násilie a brutalitu. Keď počúvame od predsedu vlády, že všetci ľudia, ktorí nenosia rúška sú grázli a vagabundi a treba ich nekompromisne ničiť a likvidovať. Keď potom vidíme, ako sa správa polícia ako Hamran úkoluje políciu, aby útočila proti protestujúcim alebo bojoval proti bezbrehej demokracii, ešte raz sa pýtam, kam ženieme túto spoločnosť?“ povedal Ľ. Blaha. Zároveň vyzval políciu, aby sa snažila o zmier v spoločnosti, ale aby sa o zmier snažili aj ústavní činitelia.
Člen predsedníctva a exminister vnútra Robert Kaliňák sa ku kauze piešťanského incidentu vyjadril: „Pamätáte si za 12 rokov vlády SMERu by boli takéto obrovské spory medzi civilnými ľuďmi a policajtami a bitky, na ktoré sa nedá pozerať? Boli bitky, častokrát diskutabilné, zvykol som stávať na strane policajtov. Teraz sa na to nedalo pozerať, pretože sa bili občania, vyhecovaní z jednej aj z druhej strany. To nebolo nikdy, túto kultúru doniesol Matovič v 2010. Pretože sa nevedia presadiť programom, nápadom, ideou, začali byť agresívni.“
Prízvukoval, že za vlády SMERu – SD merali akcie na milimetrových váhach a chránievali sme policajtami protestné akcie, ktoré boli proti Smeru, častokrát aj nezákonné. Vyzval vládu, aby zmenila „blbé“ nariadenia, ktoré túto agresiu vyvolávajú.
Zdroj: https://fb.watch/955WCcDEAd/