Ak dohoda o základniach Ozbrojených síl USA na území SR vyvoláva toľko emócii, je neuveriteľné, že koalícia chce obísť názor občanov. Tieto základne totiž môžu slúžiť na rôzne účely. Napríklad na to, že letiská budú využívané ako východiskový bod na rôzne útočné aktivity pre ozbrojené sily a Slovensko tak môže byť zaťahované do konfliktov. „Do tohto procesu vstúpila mimoriadne vážna informácia, ktorú zverejnil významný americký denník The New York Times len dva dni po tom, čo vláda túto dohodu svojím uznesením schválila. Oficiálni predstavitelia Spojených štátov amerických potvrdili tomuto denníku, že sa ráta s tým, že také krajiny, ako je Slovensko, Rumunsko alebo Poľsko môžu byť územím, na ktorom sa budú trénovať takzvaní ukrajinskí povstalci, ktorých úlohou by potom malo byť ísť na územie Ukrajiny a bojovať tam. Ako predseda strany SMER – SD hovorím, my si neželáme, aby tu Američania trénovali ukrajinských žoldnierov. A už vôbec si neželáme, aby tu boli nejaké americké základne. Nevidíme žiadny racionálny dôvod, pre ktorý je potrebné schvaľovať bilaterálnu dohodu medzi vládou Slovenskej republiky a Spojenými štátmi americkými,“ uviedol R. Fico.
Predstavitelia vlády, ktorí zodpovedajú za túto zmluvu klamú verejnosť. Klamú preto, lebo si zrejme až teraz uvedomili, čo vlastne na rokovaní vlády schválili. Klamú však aj preto, lebo si myslia, že tú časť voličov, ktorí stoja za nimi, si svojimi klamstvami udržia. Pravda však je taká, že vláda SR nič nevyjednávala, len zobrala na vedomie to, čo dostala na stôl od americkej strany. Predseda SMERu – SD sa sústredil na tri klamstvá, ktoré minister zahraničných vecí opakuje v súvislosti so zmluvou. „Prvé veľké klamstvo je, keď tvrdil, že pokiaľ ide o akúsi amnestiu na všetky trestné činy, kde je trest odňatia slobody do troch rokov, že táto sa týka len trestných činov, ktoré sú páchané medzi vojakmi Ozbrojených síl Spojených štátov amerických na území Slovenskej republiky. Nie je to pravda. Vláda Slovenskej republiky Ozbrojeným silám Spojených štátov podpísala, že pokiaľ vojak Ozbrojených síl Spojených štátov spácha na území Slovenskej republiky trestný čin, za ktorý je nižší trest ako sú tri roky väzenia alebo pokuta, tak nemusia Ozbrojené sily USA nikomu hlásiť spáchanie takéhoto trestného činu. Klamal minister v druhej veci otvorene, keď tvrdil, že Slovensko bude schvaľovať Ozbrojeným silám Spojených štátov amerických dovoz zbraní, materiálu, zásob na územie Slovenska. Opakovane som mu citoval a pripomínal, že zmluva hovorí o tom, že Spojené štáty americké si sem môžu navoziť, čo len chcú a nikto to nemôže ani kontrolovať, nikto do toho nemôže vstupovať a výlučne to budú používať Ozbrojené sily Spojených štátov. Jediné, čo je napísané v zmluve je, že budú Ozbrojené sily Spojených štátov informovať predstaviteľa Slovenskej republiky o tom, čo navážajú a o čo ide. Je veľký rozdiel medzi súhlasom a informovaním,“ priblížil R. Fico.
Dodal, že tretie veľké klamstvo bolo vyjadrenie ministra zahraničných vecí ohľadom lietadiel. Robert Fico totiž jasne povedal, že pokiaľ ide o prelet amerických lietadiel, táto zmluva dáva Ozbrojeným silám USA voľný prístup na územie SR bez akéhokoľvek schvaľovania. Prelety cez naše územie, tankovanie vo vzduchu, pristávanie a nikto do týchto lietadiel nemôže nastúpiť a nikto ich nemôže kontrolovať. „Tak sa nečudujme, že oficiálni predstavitelia USA potvrdili denníku The New York Times, že si vedia predstaviť výcvik ukrajinských žoldnierov, ktorí sa budú môcť ľahko dostať na územie Ukrajiny a z Ukrajiny späť. Dokonca je použitý v New York Times výraz slip in and slip out, teda vkĺznuť a vykĺznuť.“
Je však viac dôvodov, prečo je podľa SMERu – SD táto zmluva nevýhodná pre Slovensko, navyše nemá žiadny zmysel. Je však pravdepodobné, že zmluva príde na schválenie do NR SR už na februárovú schôdzu. Pokiaľ ju NR SR schváli, čo je takmer isté, pôjde na podpis prezidentke Z. Čaputovej. Takáto zmluva v takomto prípade, ak jej bude vyslovený súhlas v NR SR sa dá zrušiť len tak, že buď sa prijme ústavný zákon alebo bude referendum o týchto základniach, kde ľudia povedia, že si neželajú prítomnosť Ozbrojených síl Spojených štátov v takejto podobe na území SR. Lebo zmluva má prednosť pred obyčajnými zákonmi podľa ústavy, ale nemá prednosť pred ústavou a ústavnými zákonmi. A platný výsledok referenda má silu ústavného zákona. „Strana SMER – sociálna demokracia okamžite začne pripravovať petičnú akciu. Budeme hlavní organizátori tohto podujatia, navrhujeme, aby v tejto petičnej akcii boli tri základné otázky. Prvá otázka sa bude týkať toho, či pristúpime k zmene Ústavy Slovenskej republiky tak, aby bolo možné konať predčasné parlamentné voľby. Druhá otázka by sa týkala základní. Ak sa to týka občanov Slovenskej republiky tak, že Slovensko by mohlo byť vďaka tejto nezmyselnej zmluve zaťahované do rôznych vojnových dobrodružstiev, my si myslíme, že ľudia majú právo povedať, či áno alebo nie. Ak by ľudia povedali v referende, že nie tomu, čo podpísala vláda Slovenskej republiky, má to okamžite silu ústavného zákona, a je to prednostnejšie ako samotný obsah zmluvy čiže tá zmluva by prestala okamžite existovať. Tretia otázka bude zo sociálnej sféry,“ vysvetlil R. Fico.
R. Fico pripomenul, že ako opozičná strana SMER – SD robí, čo môže, predkladá návrhy zákonov, organizuje tlačové konferencie, podáva návrhy na mimoriadne schôdze NR SR, obracia sa na ústavný súd alebo robí protesty.
Robert Fico potvrdil, že vláda SR si touto zmluvou kupuje od americkej administratívy a liberálnych médií odpustky. Dodal, že si myslí, že otázky predčasných volieb, otázka amerických základní, ale aj otázka povinného očkovania sú otázky osobitného významu, ku ktorému by sa mohlo konať referendum.
Zdroj: https://fb.watch/aCQW4T1fQZ/