Strana SMER - sociálna demokracia predstavuje tvrdú a razantnú protiváhu stranám vládnej koalície. Garantujeme normálnu demokraciu, ktorá stojí na rozdielnosti názorov a súťaži politických strán a myšlienok.
Predseda strany SMER - SD Robert Fico sa vyjadril k avizovanej schôdzi Národnej rady (NR) SR, ktorá bude prebiehať k novému Programovému vyhláseniu vlády (PVV). Na schôdzi k novému PVV budeme vystupovať aktívne a predložíme v tejto súvislosti vlastný návrh uznesenia, ktoré bude konštatovať, že nevyslovujeme dôveru tejto vláde, pretože týmto dámam a pánom sa dá dôvera vysloviť len veľmi ťažko. Rovnako tak vyslovujeme nesúhlas s PVV a budeme žiadať tri konkrétne veci.
1. Vytvorenie parlamentnej komisie, ktorá sa vykreuje na princípe pomerného rozdelenia mandátov v NR SR, na základe výsledkov volieb do NR SR. Táto komisia by mala prešetriť súvislosti a zodpovednosť vládnych činiteľov za roky 2020 a 2021, ktoré sa na Slovensku vyskytli v súvislosti s pandémiou Covid 19. Jej úlohou bude zistiť, kto nesie zodpovednosť za vysoký počet obetí tohto ochorenia a kto bude niesť zodpovednosť za nehospodárne použité finančné prostriedky. Na čele tejto komisie by mal stáť zástupca opozície. Chceme tak urobiť preto, lebo NR SR má zo zákona právo vykonávať kontrolnú činnosť voči vláde SR. Výsledkom pôsobenia tejto komisie bude spracovanie správy, ktorou sa bude zoberať NR SR a jej poslanci.
2. Okamžité zrušenie celoplošného testovania. Máme dostatok dôkazov na preukázanie, že antigénové testy sú nepresné. Pozitivita antigénových testov sa nachádza pod jedným percentom a pozitivita PCR testov sa nachádza niekde nad jedným percentom. Vláda SR necháva povinné testovanie v praxi iba preto, lebo už doteraz minuli 30. miliónov testov a na sklade majú ďalších 20. miliónov testov, ktoré potrebujú minúť, aby neboli podozriví, že na týchto testoch vznikla zlodejina. Celkovo sa do dnešného dňa minulo na nákup antigénových testov viac ako 500 miliónov eur, čo je suma, ktorej opodstatnenie budú musieť koaliční predstavitelia veľmi dôkladne vysvetľovať.
3. Vláda by mala počas rokovania NR SR o PVV požiadať parlament o odsúhlasenie predĺženia núdzového stavu. Koalícia si zvolala vládu online, pretože vedeli, že by sa inak pohádali a nakoniec by sa vôbec nedohodli. Urobili to teda cez nepriame rokovanie. Prečo má slovenská verejnosť čakať 20 dní, ako to uvádza ústavný zákon, ak je jasné, že sa predĺženie núdzového stavu prijalo len preto, že sa vláda bojí 1. mája a 9. mája? Prečo by mala slovenská verejnosť súhlasiť s ďalším zbytočným predĺžením obmedzenia ľudských práv? Nech na tomto rokovaní NR SR ukážu všetci predsedovia koaličných strán, ktorí k jeho predĺženiu mali výhrady, ako vážne to v skutočnosti mysleli. Občania a ich voliči na to budú určite veľmi zvedaví.
Podpredseda strany SMER - SD Ľuboš Blaha otvoril na tlačovej konferencii problematiku vyhostenia troch ruských diplomatov z územia SR. Uviedol, že Slovensko – Ruské vzťahy sú dnes na bode mrazu. Po tom, ako Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov, pristúpila ruská strana na diplomatickú odvetu a v rámci reciprocity zrkadlovo vyhostila zo svojho územia troch slovenských diplomatov. Rusi naše vyhostenie chápu ako nepriateľský akt, vnímajú ho ako súčasť protiruskej provokačnej kampane. Slovenská vláda to spravila ako jedna z mála v EÚ, čo samo o sebe popiera racionalitu tohto kroku. Veľmi čudným krokom slovenskej strany bolo, že premiér Heger čítal vyhlásenie o vyhostení ruských diplomatov z papiera, ako keby mu to niekto napísal a preložil. Takýmto spôsobom nemôže vláda konať, lebo je to v protiklade so záujmami SR. Tento krok sme urobili úplne zbytočne, čo nakoniec svojimi slovami potvrdil aj český prezident Miloš Zeman, ktorý povedal jasne, že nie sú žiadne priame dôkazy, že išlo o teroristický útok. Práve preto je unáhlené vyhostenie ruských diplomatov zo Slovenska nie je nič viac, len znak falošnej solidarity voči Českej republike.
Bývalý minister financií a podpredseda strany SMER - SD Ladislav Kamenický vytýka a kritizuje vládou predložený Plán obnovy a odolnosti. Vláda pripravila dva Plány obnovy, pričom jeden nahradila druhý. V prvom bolo napísané, že vláda musí urobiť obrovské reformy, pretože sa bývalé vlády ekonomicky nepribližovali priemeru EÚ. Nakoniec sa ukázalo, že vláda vychádzala z chybného grafu, a že sa Slovensko počas vlád strany SMER - SD výrazne približovalo priemeru EÚ. Vláda teda tento dokument upravila a uznala, že sme sa k priemeru EÚ približovali, ale len na 73%, čo nie je opäť pravda, pretože samotná Národná banka Slovenska vo svojej analýze tvrdí, že sme sa priblížili k priemeru EÚ na 78%.
Ďalej panuje v dokumente nejasnosť smerovania peňazí pre konkrétne sektory. Hlavné finančné zdroje totižto nesmerujú do najviac postihnutých sektorov ekonomiky, ale odrážajú sa častokrát v nezmyslených projektoch ako je podpora NAKA alebo obnova budov súdov. V Pláne obnovy rovnako chýbajú konkrétne informácie o tom, koľko peňazí ide do akých projektov v oblasti zelenej ekonomiky a digitalizácie, čo sú dva nosné a kľúčové piliere celého dokumentu. Na tomto mieste je potrebné pristaviť sa aj pri ministrovi pôdohospodárstva J. Mičovskom, ktorý nedokázal dostať do Plánu obnovy žiadny projekt, a pre jeho sektor je teraz nastavená finančná pomoc na úrovni nula. Po jeho slovách, že ak nedostane do Plánu obnovy projekty aspoň za miliardu eur, ktoré by mali pomôcť slovenskému agro sektoru, tak odstúpi, mal by svoj sľub naplniť a odísť z funkcie. Nielenže nedokázal zabezpečiť miliardu eur, on nedokázal zabezpečiť ani jedno euro.
Zdroj: https://fb.watch/59fbRIYEeM/